Panele fotowoltaiczne – inwestycja w przyszłość?

Fotowoltaika to obecnie niezwykle popularny temat. Z pewnością wiele już o niej słyszałeś a kolektory słoneczne widnieją na dachu niejednego z Twoich sąsiadów.
Panele fotowoltaiczne – inwestycja w przyszłość?
Czy energia ze słońca to jednak opłacalna inwestycja, która będzie użyteczna również za parę lat? Sprawdźmy, jak fotowoltaika rozwija się na świecie i w Polsce.
Skąd wzięła się fotowoltaika?
Dopiero od kilku ostatnich lat o fotowoltaice mówi się naprawdę dużo. Jednak wcale nie jest to nadzwyczaj świeży wynalazek, ale sprawdzona technologia rozwijana już od pierwszej połowy XVIII wieku! To właśnie wtedy fizyk Aleksander Edmund Becquerel odkrył efekt fotowoltaiczny, czyli zjawisko fizyczne odpowiedzialne za wytwarzanie prądu przez panele słoneczne.
Niecałe cztery dekady po jego dokonaniach William Grylls Adams i Richard Evans Day udowodnili, że prąd elektryczny rzeczywiście możemy zaobserwować w selenie po wystawieniu go na działanie światła.
Przełomem okazał się wynalazek polskiego naukowca Jana Czochralskiego, który w 1918 roku opracował metodę wytwarzania monokrystalicznego krzemu. Już w latach 50. XX wieku rozpoczęto wytwarzanie monokrystalicznych ogniw krzemowych stanowiących podstawę dla współczesnej fotowoltaiki.
Inwestycje w energetykę słoneczną na świecie
Międzynarodowa Agencja Energetyczna potwierdza, że fotowoltaika jest najtańszym źródłem energii elektrycznej w historii, biorąc pod uwagę zarówno odnawialne, jak i nieodnawialne źródła energii. Jej eksperci szacują, że podczas nadchodzącej dekady światowy wzrost zainstalowanej mocy fotowoltaicznej wyniesie przeciętnie 13% na każdy rok.
Niektóre z europejskich państw deklarują całkowite przejście na zieloną energetykę do końca 2050 roku i możemy przypuszczać, że fotowoltaika odegra znaczącą rolę w wypieraniu elektrowni węglowych w tych krajach.
Nie tylko państwa zachodnie, ale również Daleki Wschód docenia użyteczność paneli fotowoltaicznych. Podczas kiedy dachy marketów Wallmart w Stanach Zjednoczonych pokrywane są dachówkami zdolnymi zamieniać promienie słońca w prąd, Chiny wybudowały największą na świecie elektrownie słoneczną. Składa się ona z siedmiu milionów paneli fotowoltaicznych i produkuje 2,2 GW energii elektrycznej.
Fotowoltaika w Polsce – prognozy rozwoju
Fotowoltaika w Polsce przeżywa prawdziwy boom inwestycyjny. Według raportu “Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2021”, który przygotował Instytut Energii Odnawialnej, w samym 2020 roku moc zainstalowana w fotowoltaice wzrosła w naszym kraju o 200%.
Polska zajęła również czwarte miejsce (zaraz za Niemcami, Holandią i Hiszpanią) w rankingu Solar Power Europe porównującym przyrost mocy zainstalowanej w fotowoltaice na terenie Unii Europejskiej.
W naszym kraju wciąż jednak brakuje państwowych inwestycji na dużą skalę. Ponad trzy czwarte inwestycji fotowoltaicznych to mikroinstalacje prosumenckie, które pozwalają gospodarstwom domowym na obniżenie rachunków za prąd i skorzystanie z określonych ulg podatkowych. Powstawaniu mikroinstalacji sprzyjają rozmaite unijne oraz rządowe programy wsparcia.
Eksperci zakładają jednak, że już na przeciągu najbliższych dwudziesty czterech miesięcy ilość energii produkowanej przez polskie farmy fotowoltaiczne zrówna się z tą produkowaną przez rodzinne panele słoneczne. Przedsiębiorstwa przemysłowe coraz częściej dostrzegają, jak wiele oszczędności może przynosić własna farma fotowoltaiczna oraz jej pomoc w budowaniu odpowiedzialnego wizerunku firmy.
Przez kolejne lata fotowoltaika będzie obszarem najśmielszych inwestycji w sektorze energetyki a instalatorzy z tej branży nie zwolnili tempa rozwoju pomimo pandemii.
Polskie instalacje fotowoltaiczne są niezwykle wydajne. Choć nie cieszymy się takim stopniem nasłonecznienia jak kraje śródziemnomorskie, nie musimy mierzyć się z problemem przegrzewania się paneli. Nasza strefa klimatyczna pozwala nam na osiąganie najwyższych wskaźników efektywności kolektorów słonecznych.
Dlaczego fotowoltaika się opłaca?
Fotowoltaika we Wrocławiu to nie tylko najnowsza moda wspierana przez fundusze europejskie. To przede wszystkim ważny sposób na ograniczenie emisji dwutlenku węgla na terenie naszego kontynentu i wytwarzania bardziej zielonej, przyjaznej dla środowiska energii.
Dodatkowo, to dobry wybór także pod względem finansowym. Ceny energii elektrycznej nie przestają rosnąć a przez to inwestycje w panele słoneczne będą coraz szybciej się zwracać (obecnie instalacja domowa o mocy o 4kW zwraca się już w czternaście lat i czas ten będzie się tylko skracał).
Fotowoltaika we Wrocławiu – komu zaufać?
Jesteś mieszkańcem Wrocławia i chciałbyś zacząć produkować zieloną energię na swoim dachu? Skontaktuj się z Innex, firmie z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem w zakresie doradztwa i montażu paneli fotowoltaicznych.