Osoba prywatna jako prosument – czy warto?

Osoba prywatna jako prosument – czy warto?

Instalowanie własnych paneli fotowoltaicznych przy domu jednorodzinnym to coraz częściej wybierane rozwiązanie przez Polaków. I nic w tym zaskakującego – jest to nie tylko niezwykle opłacalne, ale również ma pozytywny wpływ na zwiększenie efektywności energetycznej i poprawę jakości środowiska naturalnego.

Co ciekawe, gospodarstwo domowe, które produkuje prąd, ma również możliwość jego odsprzedania. 

Kim jest prosument? 

Prosument to osoba, która jest zarówno producentem energii elektrycznej, jak i jej konsumentem. To także osoba, która pobiera prąd z sieci energetycznej, ale bez problemu samodzielnie jest w stanie zaspokoić zapotrzebowanie gospodarstwa w energię elektryczną. Zgodnie z definicją zawartą w nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii z 2019, prosument to odbiorca końcowy, który wytwarza energię elektryczną z odnawialnych źródeł energii dla własnych potrzeb. W tej definicji została również zawarta informacja, że energia jest wytwarzana we własnej mikroinstalacji, ale jednocześnie sprzedaż wytworzonej energii elektrycznej nie jest dla niego głównym źródłem dochodu. 

Można zatem jednoznacznie stwierdzić, że każde gospodarstwo domowe, które posiada swoją własną instalację fotowoltaiczną, staje się w świetle obowiązujących przepisów, prosumentem. 

Kiedy osoba prywatna może zostać prosumentem? 

Definicja prosumenta odnosi się przede wszystkim do osób prywatnych, posiadających własne mikroinstalacje fotowoltaiczne, których moc nie przekracza 50 kWp. To właśnie oni mogą rozliczać się w systemie prokonsumenckim, czyli w systemie opustów. 

W ten sposób osoba prywatna ma możliwość magazynowania nagromadzonej energii elektrycznej i to w najbardziej opłacalny sposób. Warto jednak mieć świadomość tego, że prosumentem zostaje osoba, która nie opiera swojej działalności gospodarczej na sprzedaży energii elektrycznej do sieci, a także nie jest to jego główne źródło dochodu. 

Czy fotowoltaika w domu jest opłacalna? 

Założenie instalacji fotowoltaicznej w domu wbrew pozorom nie jest tanią inwestycją. Konieczny jest zakup odpowiednich komponentów, a także podpisanie umowy z siecią energetyczną i zamontowanie licznika dwukierunkowego. Jednakże warto wiedzieć, że inwestycja w fotowoltaikę zwraca się w przeciągu kilku lat i każdy może cieszyć się energią z odnawialnych źródeł energii. 

panele fotowoltaiczne w legnicy

Co ciekawe, prosument może zaoszczędzić mnóstwo wyprodukowanej energii elektrycznej poprzez jej magazynowanie w sieci energetycznej. Bez problemu można z niej korzystać w miesiącach o słabym nasłonecznieniu, kiedy to panele fotowoltaiczne działają mniej efektywnie. Nadwyżki energetyczne dla prosumentów mają bardzo korzystną cenę. Prosument, który odda do zmagazynowania 1 kWh, będzie mógł odebrać aż 0,8 kWh na własny użytek. 

Obecnie fotowoltaika jest również opłacalna ze względu na nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii. Wynika z niej również to, że osoby po podpisaniu umowy z siecią energetyczną, mają możliwość rozliczania energii elektrycznej na niezwykle korzystnych dla siebie warunkach. Wynika to przede wszystkim z opracowania systemu opustów dla prosumentów. 

Jak wygląda współpraca z siecią energetyczną? 

Instalacja własnych paneli fotowoltaicznych oznacza nie tylko skorzystania z usług doświadczonej firmy, która stworzy indywidualny projekt fotowoltaiczny dostosowany do potrzeb klienta. Konieczne będzie również zainstalowanie paneli i pozostałych komponentów w ściśle określonym miejscu, a następnie podpisanie umowy z lokalną siecią energetyczną, której będziemy odsprzedawać nadwyżki energetyczne oraz je magazynować. 

Zakład energetyczny, z którym mamy podpisaną umowę jest odpowiedzialny za założenie licznika dwukierunkowego, bez którego instalacja fotowoltaiczna nie będzie mogła zacząć pracować.

To właśnie ten licznik zlicza ile prądu zostało wytworzonego, ile zużytego i rejestruje nadwyżki. W ten sposób można rozliczyć się z siecią energetyczną. Z racji dużych upustów dla prosumentów, współpraca z siecią energetyczną jest niezwykle opłacalna. 

Fotowoltaika w woj. dolnośląskim 

Coraz więcej osób decyduje się na zainwestowanie we własną instalację fotowoltaiczną. Dlatego też warto przy tym skorzystać z usług doświadczonej firmy fotowoltaicznej, która specjalizuje się w tworzeniu indywidualnych projektów, dostosowanych do potrzeb każdego klienta. Firma Ekspert PV podczas bezpłatnego audytu ocenia możliwości energetyczne gospodarstwa domowego, proponując najefektywniejsze rozwiązania. Jednocześnie zajmują się profesjonalną instalacją paneli oraz wszystkich istotnych komponentów. Współpraca z doświadczoną firmą od fotowoltaiki w woj. dolnośląskim pozwala na instalację wysokiej jakości paneli solarnych oraz inwerterów, jedynie sprawdzonych producentów.