Najczęstsze błędy montażu paneli fotowoltaicznych

Najczęstsze błędy montażu paneli fotowoltaicznych

Wybór odpowiedniej firmy do wykonania instalacji fotowoltaicznej jest niezwykle istotny i nie powinien odbywać się tylko na podstawie kosztu wykonania usługi. Aby panele fotowoltaiczne działały prawidłowo, ważne jest nie tylko odpowiednie miejsce ich zamontowania, ale przede wszystkim prawidłowość wykonania wszystkich etapów instalacji. Jakie błędy montażowe paneli fotowoltaicznych są popełniane najczęściej?

Źle dobrany falownik

Błąd popełniany często jeszcze na etapie projektowania i przygotowywania instalacji to nieprawidłowy dobór poszczególnych elementów stanowiących o wydajności i prawidłowym działaniu całej instalacji fotowoltaicznej. Najczęściej problemem jest źle dobrany falownik lub regulator ładowania, którego zbyt mała tolerancja może spowodować przy zmianach napięcia uszkodzenie regulatora lub falownika i konieczność ich wymiany. Napięcie będzie zmieniało się przy gorszej pogodzie czy ujemnych temperaturach, więc warto brać je pod uwagę przy projekcie i instalacji paneli.

Montaż po niewłaściwej stronie domu

Firmy montujące panele fotowoltaiczne nie zajmują się architekturą, ale z perspektywy prawidłowego działania instalacji powinny orientować się w kierunkach padania światła w danym rejonie o różnych porach dnia i roku dostosowując ustawienie instalacji fotowoltaicznej tak, by wychwytywała najwięcej promieni słonecznych. Optymalnym ustawieniem jest oczywiście skierowanie paneli w stronę południową, jednak nie w każdym domu jest to możliwe, stąd potrzeba dokładnego przemyślenia sposobu montażu instalacji fotowoltaicznej – dobra firma nie pozwoli sobie na ich przypadkowy montaż tylko po to, by zaliczyć kolejne zlecenie.

Zły kąt nachylenia paneli słonecznych

Pozostając w temacie wychwytywania światła, kąt ustawienia paneli jest niezwykle ważny i to nie tylko w kontekście sugerowanego nachylenia całej instalacji względem kąta padania światła, ale i pojedynczych paneli połączonych ze sobą szeregowo. Sprawdza się tu zasada, że cała instalacja działa tak dobrze, jak jej najsłabsze ogniwo – jeśli panele będą zamontowane pod różnym kątem nachylenia, a część z nich będzie bardziej zacieniona, instalacja nigdy nie zyska pełnej deklarowanej mocy.

Nieprawidłowe mocowanie haków

Znaczna większość instalacji fotowoltaicznych montowana jest na dachach domów i w związku z tym wymaga odpowiedniego zamocowania haków do powierzchni dachu. Jednym z częściej występujących błędów montażowych powodujących wiele problemów nie dla samej instalacji fotowoltaicznej, ale dla bezpieczeństwa domu są źle zamontowane haki. Uciskając ciężarem paneli dachówkę mogą doprowadzić do jej pęknięć, a tym samym do zalewania domu i przeciekania dachu. Haki powinny być montowane z zastosowaniem odstępów separujących je od dachówki, tak by mogły pracować nie uciskając jej.

Błędy mocowania szyn

Łączenia szyn, na których mocowane są panele fotowoltaiczne nie powinny wypadać pomiędzy modułami – osłabienie w taki sposób konstrukcji całej instalacji fotowoltaicznej może z czasem spowodować nadmierne obciążenie niektórych elementów stelaża i uszkodzenia całej konstrukcji. Każdy moduł fotowoltaiczny powinien mieć na szynach przynajmniej 4 punkty podparcia, a same szyny powinny być szersze niż same panele słoneczne dla zapewnienia odpowiedniego wsparcia na punktach krańcowych.

Nieodpowiednie zabezpieczenie kabli

Błąd wydaje się prozaiczny, ale przy montażu instalacji fotowoltaicznych zdarza się niestety zbyt często – zabezpieczenie kabli dochodzących do instalacji fotowoltaicznej powinno być priorytetem, zarówno ze względów wydajności instalacji, jak i jej bezpieczeństwa. Kable nie powinny być nadmiernie naprężone (ich długość nie może być „na styk”, bez zostawionej przestrzeni na pracę kabla), a sam punkt doprowadzenia kabla do budynku powinien być właściwie zabezpieczony przed działaniem warunków atmosferycznych oraz możliwym dostępem gryzoni i małych zwierząt.

Słabej jakości materiały

Wysoką wydajność i opłacalność instalacji fotowoltaicznych szacuje się na 25 do nawet 40 lat, ale bez odpowiednich materiałów montażowych wartości te będą spadały, nawet jeśli same moduły nie ulegną uszkodzeniu. Problemy z kiepskiej jakości materiałami pojawiają się często przy tworzeniu stelażu szyn pod panele – konieczne jest wykorzystanie aluminium, stali nierdzewnej lub stali ocynkowanej ogniowo aby zapobiec korozji. Zasada ta dotyczy zarówno instalacji na dachach, jak i gruntowych.

Wśród częstych błędów na etapie projektowania i montażu paneli fotowoltaicznych pojawiają się też oczywiście kłopoty z nieprawidłowym oszacowaniem możliwej do wyprodukowania energii, nieprawidłowym poprowadzeniem przewodów i instalacji, oraz wybieraniem tanich komponentów – tanio nie znaczy dobrze i w przypadku instalacji fotowoltaicznych zasada ta sprawdza się naprawdę często. Jeśli chcesz generować większe oszczędności na fotowoltaice, nie możesz oszczędzać na jej instalacji i właściwym przygotowaniu projektu.

Szukasz sprawdzonej firmy, która nie popełni powyższych błędów? Polecamy Fotowoltaika Innex – montaż paneli fotowoltaicznych.