Jak rolnicy korzystają z fotowoltaiki

W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się nowe formy produkowania energii elektrycznej przy użyciu odnawialnych źródeł energii.
Niewątpliwym liderem w tej branży są instalacje fotowoltaiczne, które cieszą się obecnie bardzo dużym zainteresowaniem, zarówno ze strony osób prywatnych, przedsiębiorstw, jak i gospodarstw rolnych.
Dlaczego coraz więcej osób wybiera fotowoltaikę?
Wzrost popularności fotowoltaiki spowodowany jest głównie stale rosnącymi cenami energii elektrycznej w Polsce. To spowodowało, że rolnicy szukają nowych rozwiązań, które pozwolą im na ograniczenie kosztów, jakie zmuszeni są ponosić w związku z zakupem energii elektrycznej od dostawców.
Sporą zachętą do tego typu inwestycji są różnego rodzaju programy oferujące dofinansowania inwestycji związanych z odnawialnymi źródłami energii, a także ulgi podatkowe przewidziane dla rolników, korzystających z fotowoltaiki w swoich gospodarstwach rolnych. To wszystko sprawia, że ta forma produkcji energii elektrycznej jest obecnie bardzo popularnym rozwiązaniem wśród branży rolniczej.
Instalacje fotowoltaiczne dla gospodarstw rolnych
Fotowoltaika daje możliwość pozyskiwania taniej i ekologicznej energii elektrycznej. To sprawia, że ta technologia jest obecnie tak często stosowana w wielu gospodarstwach rolnych w Polsce. Instalacje fotowoltaiczne stosowane przez rolników to takie same konstrukcje jak te, które montuje się na dachach domów prywatnych.
Zasada i cel ich działania są cały czas takie same. Dzięki ogniwom fotowoltaicznym, z których zbudowane są panele fotowoltaiczne, możliwa jest przemiana promieniowanie słonecznego w energię elektryczną. Proces ten przebiega za sprawą zjawiska fotowoltaicznego i jest on w pełni bezpieczny dla środowiska.
Różnicą między instalacją domową a tą wykorzystywaną w gospodarstwach domowych jest z pewnością jej moc. Rolnicy korzystają z bardzo wielu maszyn, które do działania potrzebują ciągłego zasilania, co sprawia, że zapotrzebowanie gospodarstwa na energię elektryczną może być naprawdę bardzo duże.
Dlatego też instalacje fotowoltaiczne stosowane w takich miejscach mają zazwyczaj dużo większą moc od tych stosowanych w domach prywatnych, których zadaniem jest zasilenie jedynie domowych urządzeń.
Jakie korzyści dla gospodarstwa rolnego daje inwestycja w fotowoltaikę
Polskie gospodarstwa rolne rozwijają się z każdym rokiem. Rolnicy kupują nowocześniejsze urządzenia, które zastępują człowieka w wielu zadaniach, dzięki czemu praca może być wykonywana zdecydowanie szybciej. Z tego powodu zapotrzebowanie na energię w gospodarstwach rolnych jest bardzo duże i wraz ze wzrostem udziału technologii w pracach rolnych, rośnie.
Z roku na rok można zauważyć także wzrost cen prądu. Wszystko to sprawia, że prowadzenie gospodarstwa rolnego wiąże się z ogromnymi wydatkami, których sporą częścią są rachunki za prąd. Z tego powodu rolnicy szukają nowych, bardziej opłacalnych rozwiązań, które pozwolą im ograniczyć wydatki związane z energią elektryczną. Dlatego fotowoltaika dla rolników to opcja coraz częściej wybierana przez prężnie rozwijające się gospodarstwa.
Dzięki inwestycji w fotowoltaikę rolnicy mogą produkować energię elektryczną na własny użytek, dzięki czemu w znaczący sposób ograniczają koszty prowadzenia gospodarstwa. W sytuacji, gdy wyprodukowana energia nie zostanie zużyta, może ona zostać odesłana bezpośrednio do sieci energetycznej i pobrana stamtąd w razie potrzeby przy zachowaniu odpowiedniego współczynnika odpustu. Sporą zachętą dla rolników jest również możliwość uzyskania dofinansowania na tego typu inwestycję lub ulgi inwestycyjnej.
Ulgi oraz dofinansowania dla rolników posiadających instalację fotowoltaiczną
Fotowoltaika to bardzo wydajne i opłacalne rozwiązanie, które dodatkowo wspierane jest przez państwo za sprawą różnego rodzaju programów oferujących dofinansowania tego typu inwestycji lub ulg podatkowych dla rolników posiadających instalację fotowoltaiczną. Ulga inwestycyjna, zgodnie z Ustawą o podatku rolnym, przysługuje zarówno rolnikom ryczałtowym jak i tym rozliczającym się na podstawie podatku VAT.
Wysokość ulgi inwestycyjnej w podatku rolnym wynosi 25% poniesionych kosztów inwestycji. Koszty te rozliczane są na podstawie rachunków i faktur, a ich odliczenia od podatku rolnego można dokonać przez maksymalnie 15 lat.
Rolnicy inwestujący w fotowoltaikę mogą również ubiegać się o dofinansowania z programów takich jak „Agroenergia” czy też „Mój Prąd”. Należy jednak pamiętać, że korzystanie innych form pomocy, np. z ulgi inwestycyjnej wyklucza możliwość dofinansowania z tych programów.