Fotowoltaika: jak obliczyć zapotrzebowanie na energię w domu?

Fotowoltaika: jak obliczyć zapotrzebowanie na energię w domu?

Właściwe dobranie mocy instalacji fotowoltaicznej do zapotrzebowania energetycznego budynku jest kluczem do zminimalizowania rachunków za prąd oraz ogrzewanie.

Określenie zapotrzebowania oblicza się za pomocą specjalistycznych wyliczeń, które biorą pod uwagę wszystkie aspekty związane z zużyciem prądu. Dokonanie tego typu obliczeń powinno powierzać się tylko i wyłącznie wykwalifikowanym osobom, które posiadają kompleksową wiedzę z zakresu fotowoltaiki przydomowej.

Zapotrzebowanie energetyczne – co bierze się pod uwagę?

Podczas obliczania zapotrzebowania na energię danego budynku, bierze się pod uwagę przede wszystkim metraż budynku, rodzaj ogrzewania oraz potrzeby własne takie jak: RTV, AGD oraz oświetlenie. Każdy z tych aspektów określany jest w kWh (kilowatogodzinach), który ukazuje po dokonaniu odpowiednich wyliczeń, jaka instalacja fotowoltaiczna powinna zostać zamontowana, aby opłaty za energię zostały zminimalizowane.  

Obliczając moc, jaka wymagana będzie dla montowanej instalacji fotowoltaicznej, bierze się pod uwagę wiele aspektów, które wpływają na jej wydajność. Przede wszystkim ustalany jest czynnik zwany „zapotrzebowaniem energetycznym”, który wpływa na koszty ogrzewania budynku. Jest to wskaźnik wyrażany w kWh, dotyczący energii cieplnej, którą należy wprowadzić do 1m^2 budynku w ciągu danego roku. Warto wiedzieć, że do zmniejszenia tego wskaźnika przyczynia się przeprowadzenie prac termoizolacyjnych w budynku – czyli ocieplenie ścian. 

Centralne ogrzewanie również jest niezwykle ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę w ogólnym rozrachunku zapotrzebowania energetycznego obiektu. Typ i rodzaj ogrzewania ma bardzo duży wpływ na to ile energii jest dostarczane w celu ogrzania danej powierzchni. Dzięki wiedzy na temat tego, jaki system grzewczy jest zainstalowany, można bardzo łatwo obliczyć zapotrzebowanie. Popularne pompy ciepła generują około 3-4 kWh, natomiast zwykłe folie grzewcze około 1 kWh.

Na wielkość zapotrzebowania energetycznego wpływa także ciepła woda, która jest związana z ogrzewaniem budynku, jednakże wymaga osobnych urządzeń oraz instalacji, przez co jest w stanie pobierać około od 500 do 700 kWh w ciągu roku, na jedną osobę. Ustalenie dokładnego zużycia w przypadku wody jest nieco skomplikowane, ponieważ każdy człowiek ma inne potrzeby oraz użytkuje wodę w zupełnie inny sposób, np. bierze kąpiel w wannie lub myje się pod prysznicem.

panele fotowoltaiczne w legnicy
Myślisz o montażu paneli fotowoltaicznych w Legnicy? Warto zdecydować się na usługi sprawdzonej firmy.

Ostatnim aspektem, który jest poruszany w celu obliczenia ogólnego zapotrzebowania na prąd i energię danego budynku, są tzw. potrzeby własne, do których zalicza się wszystkie sprzęty elektroniczne RTV/AGD oraz całe oświetlenie nieruchomości. Uśredniając, dla domu przeciętnej wielkości, jest to zazwyczaj około 2200 do 2600 kWh w ciągu roku. Warto wiedzieć, że każde dodatkowe urządzenie takie jak np. system klimatyzacji, powoduje, że zapotrzebowanie energetyczne w ciągu roku drastycznie wzrasta.

Moc instalacji fotowoltaicznej a zapotrzebowanie na energię

Po dokonaniu wszelkich niezbędnych analiz oraz zsumowaniu wyników, można dopasować moc instalacji fotowoltaicznej do danego budynku lub mieszkania. Warto wiedzieć, że zbudowanie nieco mocniejszego systemu, aniżeli jest potrzebny, spowoduje, że produkowane będą nadwyżki energii, które mogą być magazynowane w sieci publicznej, co pozwala uzyskać dodatkowe zyski. Tradycyjny dom, który posiada klimatyzację oraz wszelkie inne urządzenia niezbędne do funkcjonowania, zużywa około 12 000 kWh rocznie. Oznacza to, że najlepiej sprawdzi się zestaw fotowoltaiczny, który będzie pracować z mocą około 13-14 kWp. Zawsze warto decydować się na instalację z małym zapasem, ponieważ zapotrzebowanie energetyczne z czasem może się zwiększać.

Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że dom pasywny oraz energooszczędny będzie zużywać około od 5000 do 7000 kWh w zależności od zastosowanych technologii i rozwiązań, które pozwalają zaoszczędzić na zapotrzebowaniu energii elektrycznej.

Obliczanie szacowanego zapotrzebowania na energię jest niezwykle ważne podczas podejmowania decyzji o instalacji systemu fotowoltaicznego. Dzięki temu można mieć pewność, że wybrana instalacja będzie idealnie redukować koszty utrzymania oraz pozwoli na bezproblemowe uniezależnienie się od publicznej sieci energetycznej. Warto jednak powierzać tego typu obliczenia profesjonalistom, którzy posiadają kompleksową wiedzę oraz doświadczenie w tego typu przedsięwzięciach. Pozwoli to wyeliminować ryzyko błędów, które mogłyby nieść ze sobą negatywne skutki oraz doprowadzić do nieprawidłowego wyboru rodzaju i mocy instalacji.