Faktura na fotowoltaikę a ulga termomodernizacyjna

Faktura na fotowoltaikę a ulga termomodernizacyjna

Własna instalacja fotowoltaiczna to marzenie wielu osób, które posiadają dom jednorodzinny. Na takie rozwiązanie decyduje się wielu właścicieli nieruchomości, gdyż jest ono niezwykle opłacalne w perspektywie kolejnych lat. Jednocześnie fotowoltaika to pozyskiwanie energii elektrycznej w ekologiczny i bezpieczny dla środowiska sposób. Warto jednak wiedzieć, że koszty związane z instalacją fotowoltaiki można odliczyć w rocznym rozliczeniu PIT. Dlaczego faktura na fotowoltaikę jest niezbędna? W jaki sposób można ją wystawić?

Inwestycja w fotowoltaikę pozwala na uzyskanie dotacji i ulg, które zachęcają do tego, aby posiadać własną małą elektrownię. Osoby decydujące się na fotowoltaikę w domu liczą na uzyskanie ulgi termomodernizacyjnej. Do złożenia wniosku niezbędne jest jednak posiadanie faktury. W jaki sposób można ją uzyskać? Czy Jak wystawić fakturę VAT?

Faktura a dofinansowanie o fotowoltaikę

Od 2019 roku osoby, które zdecydowały się na instalację fotowoltaiczną, mogą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, odliczanej od podatku PIT. Dzięki temu sama inwestycja będzie dużo niższa, a co się z tym wiąże – zwróci się bardzo szybko i w perspektywie najbliższych lat będzie o wiele bardziej opłacalna. Projekt rządowy, a dokładnie możliwość otrzymania ulgi termomodernizacyjnej ma znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie energetyczne nowopowstałych budynków o określonym metrażu. Nic zatem dziwnego, że na takie rozwiązanie decyduje się coraz więcej osób.

Oprogramowanie do faktur

O czym warto pamiętać chcąc skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej?

Aby uzyskać dofinansowanie na ulgę termomodernizację, konieczne jest spełnienie kilku warunków:

  • ukończenie przedsięwzięcia termomodernizacyjnego przed upływem trzech lat,
  • zakup jedynie tych produktów i usług, które w świetle ustawy można odliczyć od dochodu – w tym przypadku będą te wszelkie wydatki na instalację fotowoltaiczną,
  • posiadanie aktualnych rozliczeń w deklaracji PIT na wydatki, jakie zostały poniesione w przypadku inwestowani w fotowoltaikę, uzupełnionych fakturą VAT.

To właśnie faktura VAT na fotowoltaikę stanowi największy problem, z jakim mierzą się nowi posiadacze instalacji.

Jak powinna wyglądać faktura do ulgi termomodernizacyjnej?

Aby uzyskać dofinansowanie, konieczne jest spełnienie kilku kluczowych warunków. Do jednych z podstawowych należy udokumentowanie wszystkie wydatków, jakie zostały poniesione podczas wykonywania inwestycji. Oznacza to, że właściciel nieruchomości starający się o uzyskanie ulgi powinien posiadać faktury VAT, wystawione przez innego podatnika.

W tym przypadku egzaminu nie zda umowa cywilno-prawna, zatem na etapie inwestycji warto zadbać o to, aby od sprzedawców i usługodawców uzyskać faktury. W razie potrzeby zawsze można skorzystać z programów do fakturowania online, dzięki którym możliwe jest uzyskanie odpowiedniego dokumentu w krótkim czasie i bez konieczności angażowania w proces księgowej lub biura rachunkowego.

Ulga termomodernizacyjna – o czym należy pamiętać?

O ulgę termomodernizacyjną może starać się każdy właściciel bądź współwłaściciel nieruchomości, na której powstanie na przykład instalacja fotowoltaiczna. Faktury za instalację fotowoltaiczną mogą być wystawiane zarówno na obu małżonków (nawet pomimo współdzielonej własności majątkowej), ale warto wiedzieć, że każdy z nich jako podatnik będzie musiał sam spełnić określone warunki do uzyskania ulgi termomodernizacyjnej.

Faktury za termomodernizację mogą obejmować materiały budowlane, a także usługi i urządzenia niezbędne do wykonania poszczególnych instalacji.

Faktura online a ulga termomodernizacyjna

Obecnie każdy przedsiębiorca, posiadający własną działalność gospodarczą i numer ewidencyjny VAT, może wystawić fakturę samodzielnie. Prowadzenie małej księgowości w przypadku firmy jednoosobowej jest bardzo proste i nie wymaga od przedsiębiorcy konieczności powierzania spraw finansowych czy konieczności wystawiania faktur księgowej.

Oprogramowanie do faktur

Oprogramowanie do faktur daje możliwość samodzielnego wystawienia odpowiedniego dokumentu z domu – w tym również faktury do uzyskania przed podatnika ulgi termomodernizacyjnej. Dokument wystawiony w programie do faktur nie będzie niczym różnił się od tradycyjnych faktur, gdyż powinny znaleźć się na niej dokładnie te same elementy. Korzystając z gotowych wzorów faktur, można bez problemu wystawić odpowiedni dokument klientowi, niezależnie od pory dnia.

Jako osoba starająca się o ulgę termomodernizacyjną, warto przechowywać wszystkie zebrane na poszczególne materiały faktury, również te wystawione online, gdyż będą one niezbędne do tego, aby odliczyć wydatki w rozliczeniu PIT.