Czym kierować się wybierając panele fotowoltaiczne?

Czym kierować się wybierając panele fotowoltaiczne?

Na rynku istnieje obecnie wiele rodzajów źródeł energii odnawialnej, w tym systemów pozyskiwania energii z paneli słonecznych i fotowoltaicznych, z których każde sprawdzą się w różnych warunkach. Pozwala to na najlepsze dobranie rodzaju paneli nie tylko do naszych możliwości budżetowych, lecz też do warunków, jakie możemy wygospodarować na montaż instalacji. Pozyskiwanie energii elektrycznej, ale ze Słońca to doskonała inwestycja, która zwróci się szybciej niż można zakładać, przejdźmy zatem do najważniejszych różnic pomiędzy poszczególnymi rodzajami w temacie fotowoltaiki i systemu fotowoltaicznego.

Moc, sprawność i wydajność modułów fotowoltaicznych – czy oznaczają to samo?

Niekoniecznie. Moc określa, ile prądu wyprodukuje dany panel, a z kolei sprawność określa, w jakim stopniu przetwarza on promieniowanie na prąd. Co więcej, sprawność nie zależy od wielkości panelu, a moc już tak. To czym jest wydajność i jaka jest opłacalność energii ze słońca?

Rzeczywista wydajność, według jednej z definicji to po prostu określenie rocznego zysku z metra kwadratowego instalacji fotowoltaicznej. A zależnie od umiejscowienia i szeregu innych czynników, może ona się znacząco różnić. oznacza to, ze jeśli w dwóch różnych miejscach zainstalujemy ten sam rodzaj paneli fotowoltaicznych, rzeczywista wydajność w ciągu roku może osiągać zupełnie różne wyniki.

instalacja fotowoltaiki
Postaw na energię odnawialną z instalacją fotowoltaiczną!

Najpopularniejsze rodzaje ogniw fotowoltaicznych

Ogniwa monokrystaliczne

Wykonane są ze stopionego piasku krzemowego, wraz z domieszką boru. Ogniwa monokrystaliczne pod względem wydajności są najlepszym wyborem na rynku, ze względu na to, że przetwarzają na prąd stały aż 20% wychwyconego promieniowania słonecznego. Wysoka wydajność sprawia, że instalacja zajmuje mniej miejsca.

Ogniwa polikrystaliczne

Są nieco częstszym wyborem ze względu na niższe koszty produkcji, lecz przekłada się to na niższą wydajność i krótszą żywotność. Na prąd stały przetwarzane jest 16 do 18% padających na ogniwa promieni słonecznych. jest tak dlatego, że ruch elektronów odbywa się mniej swobodnie, niż w panelach monokryształowych. Warto jednak zwrócić uwagę na zaletę, jaką jest niższy spadek mocy, przy jednoczesnym wzrostem temperatury pracy. Panele polikrystaliczne pracują również bardziej stabilnie, a wszystko to dzięki większym wykorzystaniu promieniowania odbitego oraz załamanego.

Ogniwa krzemowe HALF CUT

Wykorzystanie technologii HALF CUT ma na celu zwiększenie wydajności ogniw, m.in. poprzez redukowanie strat wywołanych zacienieniem lub zabrudzeniem paneli. Główne zalety takich modułów to większa wytrzymałość mechaniczna i większa moc wyjściowa. Obniżeniu ulega również temperatura pracy paneli fotowoltaicznych wykonanych w technologii HALF CUT. Spada ona nawet o 2 stopnie, co przekłada się na dłuższą żywotność instalacji. Skąd nazwa technologii? Tworzone ogniwa fotowoltaiczne są przecinane na pół i łączone w równoległe łańcuchy.

Ogniwa krystaliczne z warstwą PERC

Skrót PERC pochodzi od Passivated Emitter Rear Cell, czyli od pasywacji tylnej ścianki ogniwa. Technologia ta również zwiększa wydajność instalacji, a wszystko dzięki temu, że promienie padające na tylną ściankę warstwy refleksyjnej są kierowane z powrotem do ogniwa. Wykorzystanie tej technologii pozwala na obniżenie temperatury jej pracy.

Czy zawsze warto stawiać na panele o najwyższej wydajności?

Kupując panele o mniejszej wydajności, naturalnie przekłada się to na konieczność zakupu większej ilości. Nie jest to problemem, gdy instalacja ma znajdować się na ziemi. Jednak w sytuacji, gdy montujemy instalacje na dachu, nierzadko konieczne jest inwestowanie w panele z górnej półki, ze względu na ograniczenia powierzchniowe. Pytanie też, czy właściwie rozumiemy pojęcie „wydajność”?

inwestycja w panele fotowoltaiczne
Skorzystaj z dofinansowań do fotowoltaiki z Kratki Energy i ciesz się energią odnawialną w domu!

Czym się kierować, wybierając panele fotowoltaiczne?

Poszczególne rodzaje paneli fotowoltaicznych różnią się przede wszystkim wydajnością, niemniej jednak wdrażane technologie coraz bardziej te nierówności pomiędzy poszczególnymi rodzajami wyrównują. Zakup paneli fotowoltaicznych o zwiększonej wydajności sprawdzi się w miejscach, w których warunki nie są idealnie optymalne, tzn. założenie instalacji w danym miejscu może być opłacalne, lecz ze względu na pewne czynniki wydajność technologii klasycznej byłaby niższa niż normalnie.

Tak naprawdę to, czym powinniśmy się kierować najbardziej, jest instalator. prawidłowe montaż instalacji fotowoltaicznej ma największe znaczenie, dlatego że w przeciwnym razie może ona stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Wystarczy podłączyć nowoczesną fotowoltaikę do przestarzałej instalacji – ryzyko pożaru wzrasta wówczas wielokrotnie. Jeśli zatem poszukujesz dobrej firmy, która zapewni Ci profesjonalny i bezpieczny montaż, a dzięki temu obniżysz rachunki za prąd, zgłoś się do Kratki Energy i uzyskaj dofinansowania do korzystania z odnawialnych źródeł energii.