Czym jest farma fotowoltaiczna?

Czym jest farma fotowoltaiczna?

Odnawialne źródła energii, w tym również instalacje fotowoltaiczne, stają się niezwykle popularne w gospodarstwach domowych. Nic w tym dziwnego – to źródło ogromnych oszczędności, które z pewnością odciążą budżet domowy. Jednakże systemy fotowoltaiczne coraz częściej wykorzystują również przedsiębiorcy, inwestując w budowę farm fotowoltaicznych.

Farmy fotowoltaiczne to spora inwestycja dla przedsiębiorców, która jednocześnie bardzo szybko zaczyna przynosić ogromne zyski. Czym jednak jest farma fotowoltaiczna i czy naprawdę opłaca się w nią zainwestować?

Czym jest farma fotowoltaiczna?

Farma fotowoltaiczna inaczej określana jest mianem własnej elektrowni słonecznej. W praktyce jednak farma to kawałek ziemi, na której instalowane są panele słoneczne. To dzięki nim promieniowanie słoneczne jest zamieniane w energię elektryczną. Na farmę fotowoltaiczną składa się jednak tysiące paneli, wytwarzających ogrom energii elektrycznej, która jest w stanie zasilić nie tylko jedno gospodarstwo domowe, a nawet przedsiębiorstwo.

Jakie elementy wchodzą w skład farmy fotowoltaicznej?

Na zbudowanie własnej elektrowni słonecznej składa się jednak wiele elementów – panele słoneczne, inwentery oraz reszta elektroniki ułatwiająca podłączenie wszystkie poprawnie. Pomimo wysokich kosztów instalacji farmy fotowoltaicznej, wytworzony prąd jest zupełnie darmowy, przy czym nadwyżki można odsprzedać sieci energetycznej. Prąd można również magazynować, co z pewnością sprawdzi się podczas pochmurnych dni.

Jak działa elektrownia słoneczna?

Działanie elektrowni słonecznej jest proste. Farma fotowoltaiczna składa się z paneli słonecznych, które dzięki ogniwu fotowoltaicznemu wytwarzają energię. Dochodzi do tzw. zjawiska fotoelektrycznego, podczas którego fotony z promieniowania słonecznego pobudzają ruch elektronów. W ten sposób powstaje napięcie elektryczne. Poszczególne panele wytwarzają prąd stały, który za pomocą falownika solarnego, można przekształcić w prąd zmienny, płynący w instalacjach elektrycznych. Tak przygotowany prąd trafia do sieci energetycznych.

Farma fotowoltaiczna działa najlepiej w pełnym nasłonecznieniu – to wtedy produkowane jest najwięcej energii elektrycznej. To ile prądu jest w stanie wyprodukować farma fotowoltaiczna jest uzależnione od ilości zainstalowanych paneli słonecznych. Ilość energii elektrycznej jest zatem sumą prądu powstałego w poszczególnych panelach.

farma fotowoltaiczna w polsce

Czy opłaca się inwestować w farmę fotowoltaiczną?

Analiza wielu wykresów, które wyraźnie wskazują na opłacalność inwestowania w farmy fotowoltaicznej sprawia, że na montaż paneli słonecznych decydują się nie tylko osoby prywatne, ale również przedsiębiorcy. Zyski, jakie można czerpać z odsprzedawanej energii sieciom energetycznym skutecznie motywują firmy do inwestycji w budowanie własnych farm fotowoltaicznych. Pomimo dość znacznych kosztów budowy farmy fotowoltaicznej, inwestycja zwraca się stosunkowo szybko, a dodatkowo dostępne są programy dofinansowań, dzięki którym opisywana inicjatywa opłaca się jeszcze bardziej.

Dostępne programy dofinansowań na fotowoltaikę

Przedsiębiorca zdecydowany na budowę farmy fotowoltaicznej może również ubiegać się o dofinansowanie o zakup odpowiednich gruntów nieużytków rolnych, w celu zbudowania na nich elektrowni słonecznej. Dzięki dofinansowaniu można opłacić nie tylko profesjonalny projekt budowy farmy oraz zakup poszczególnych komponentów.

Jeszcze do niedawna mało przedsiębiorców decydowało się na budowę farm fotowoltaicznych. Nie było to opłacalne przedsięwzięcie ze względu na wysokie koszty inwestycji. Obecnie jednak zbudowanie własnej farmy fotowoltaicznej jest niezwykle opłacalne, a zwrot wszystkich kosztów następuje w przeciągu kilku lat. Dodatkowo w ramach wielu programów Unii Europejskiej można otrzymać dofinansowanie na budowę farmy, która będzie produkowała prąd do prywatnych sieci energetycznych i jej operatorów. Kwota takiego dofinansowania sięga nawet 85 procent kosztów budowy farmy fotowoltaicznej.

inwestycja w farme fotowoltaiczna
Skorzystaj z dofinansowań na fotowoltaikę do farmy fotowoltaicznej w łódzkim i ciesz się oszczędnościami!

Kto będzie miał zyski z farmy fotowoltaicznej?

Z dofinansowania na budowę farmy fotowoltaicznej może skorzystać każdy – osoby prywatne, przedsiębiorcy czy nawet samorządowcy. Wysokość kwoty dofinansowania będzie jednak zależała od wielu czynników, w tym krajowych oraz regionalnych programów operacyjnych.

Jednocześnie posiadanie farmy fotowoltaicznej w Polsce jest niezwykle opłacalne. Wynika to nie tylko z doświadczenia inwestorów, ale również z tak trywialnej kwestii jak natężenie nasłonecznienia, które w Polsce jest niezwykle wysokie. Liczba słonecznych dni w roku jest spora, przez co ilość energii elektrycznej wyprodukowanej za pomocą paneli słonecznych będzie wystarczająca, aby w krótkim czasie zacząć czerpać z niej zyski z posiadania farmy fotowoltaicznej.

Dodatkowo proekologiczna polityka Unii Europejskiej, a także zobowiązanie wszystkich państw członkowskich do ograniczenia korzystania ze standardowych źródeł energii elektrycznej sprawi, że inwestycja w budowę farm fotowoltaicznych będzie niezwykle bezpieczna oraz opłacalna.

Programy wspierające instalację systemów fotowoltaicznych oraz dynamicznie zmieniająca się sytuacja na świecie sprawia, że inwestowanie w budowę elektrowni słonecznych jest warte swojej początkowej ceny.