Czy panele fotowoltaiczne można odliczyć od podatku?

Czy panele fotowoltaiczne można odliczyć od podatku?

Fotowoltaika to z pewnością jedno z najpopularniejszych rozwiązań umożliwiających pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł energii.

Popularność tej technologii wzrosła na przestrzeni ostatnich lat głównie za sprawą rosnącej świadomości ekologicznej wśród społeczeństwa, a coraz większej opłacalności. Szczególnie teraz gdy ceny prądu nieustannie rosną, szukanie rozwiązań umożliwiających generowanie oszczędności i stanie się niezależnym energetycznie jest bardzo ważne.

Instalacje fotowoltaiczne są coraz lepszym rozwiązaniem również za sprawą dotacji i ulg, o które mogą ubiegać się prosumenci. Wiele osób zapomina także o tym, że fotowoltaikę mogą odliczyć od swojego podatku, dzięki czemu koszty instalacji staną się jeszcze niższe.

Fotowoltaika a podatki

W 2019 roku rząd wprowadził w Polsce tak zwaną ulgę termomodernizacyjną, dzięki której między innymi użytkownicy instalacji fotowoltaicznej mogą odliczyć ją od podatku PIT. Celem wprowadzenia tej ulgi jest zmniejszenie zapotrzebowania energetycznego budynków. Aby móc odliczyć podatek od fotowoltaiki w ramach ulgi termomodernizacyjnej należy spełnić kilka niezbędnych wymogów.

Jednym z nich jest ukończenie przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w ciągu 3 lat. Nabyte towary, produkty i usługi muszą podlegać odliczeniu od dochodu według ustawy o termomodernizacji. Niezbędne jest także rozliczanie na bieżąco w deklaracji PIT wydatków związanych z termomodernizacją, które należy udokumentować fakturą VAT.

Wysokość ulgi, jaka może nam przysługiwać, zależna jest od progu podatkowego, w którym się rozliczamy (17 %, 19 % lub 32 %). Wylicza się ją, mnożąc koszty instalacji fotowoltaicznej, przez 0,17, 0,19, lub 0,32 w zależności od progu podatkowego. Maksymalną kwotą, jaką można odliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej, jest 53 000 zł przypadające na jednego podatnika. W praktyce oznacza to, że w przypadku małżeństwa maksymalna kwota to łącznie 106 000 zł.

Kto może odliczyć fotowoltaikę od podatku?

Instalację fotowoltaiczną mogą odliczyć od podatku właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych, w których dokonano inwestycji termomodernizacyjnej, czyli montażu i podłączenia mikroinstalacji fotowoltaicznej. Ważne jest to, aby w dniu składania zeznania podatkowego dany podatnik miał prawo własności do budynku mieszkalnego, w którym została przeprowadzona dana inwestycja. Jedynie w takim przypadku może on ubiegać się o ulgę termomodernizacyjną.

Z odliczenia od podatku mogą skorzystać osoby, które rozliczają swoje dochody według skali podatkowej 17 % i 32 %, jednolitej stawki 19%, a także ryczałtem. Z ulgi termomodernizacyjnej nie skorzystają jednak najemcy, od osoby, które dopiero budują dom, a także właściciele budynków wielorodzinnych.

Dlaczego fotowoltaika to opłacalne rozwiązanie?

Dzięki inwestycji w fotowoltaikę można w znaczący sposób zmniejszyć rachunki za energię elektryczną. W pewnym sensie uniezależniamy się od dostawcy energii, ponieważ jej większą część wytwarzamy samodzielnie i to w dodatku całkowicie za darmo. Jedynymi kosztami, jakie musimy ponieść, jest zakup wszelkich niezbędnych elementów instalacji oraz jej montaż i podłączenie.

Koszty te jednak bardzo szybko się zwrócą dzięki temu, że instalacja zaraz po jej zamontowaniu zaczyna wytwarzać prąd na nasz użytek. Stale rosnące ceny prądu dodatkowo przyspieszają proces zwrotu wszelkich kosztów i sprawiają, że tego typu rozwiązania są coraz bardziej opłacalne.

Inwestycja fotowoltaika to również znakomity sposób na podniesienie wartości nieruchomości. Cena domów wyposażonych w tego typu instalacje jest dużo wyższa niż budynków, które czerpią energię od dostawcy energii elektrycznej.

Dodatkowo decydując się na instalację fotowoltaiki w swoim domu, przyczyniamy się również do ochrony środowiska. Energia pozyskiwana dzięki panelom fotowoltaicznym, jest w pełni czysta, a podczas jej produkcji do środowiska nie są emitowane żadne szkodliwe związki.

fotowoltaika

Dofinansowania inwestycji w fotowoltaikę

Spory wpływ na opłacalność fotowoltaiki w Namysłowie mają również różnego rodzaju dofinansowania oferowane osobom, które zdecydują się na tego typu inwestycje. Jednym z bardziej popularnych programów oferujących dotacje na fotowoltaikę i inne tego typu rozwiązania oparte na odnawialnych źródłach energii, jest „Mój Prąd”.

Tego typu wsparcie finansowe sprawia, że cała inwestycja jest zdecydowanie tańsza, a zwrot wszelkich kosztów następuje znacznie szybciej, dzięki czemu już po kilku latach energia produkowana przez panele fotowoltaiczne jest w pełni darmowa.