Czy panele fotowoltaiczne mogą być szkodliwe?

Czy panele fotowoltaiczne mogą być szkodliwe?

Popularność rozwiązań opartych na odnawialnych źródłach energii z roku na rok zyskuje na popularności.

Trend ten napędzają również stale rosnące ceny prądu, przez co wiele osób decyduje się na inwestycje w instalacje pozwalające im na produkcję prądu na własny użytek. Z pewnością jednym z najpopularniejszych rozwiązań tego typu jest fotowoltaika.

Instalacje tego typu cieszą się obecnie sporym zainteresowaniem, którego wzrost rozpoczął się kilka lat temu. Jednak nadal wiele osób zastanawia się nad tym, czy inwestycja w panele fotowoltaiczne to dobre rozwiązanie. Jedną z najczęstszych wątpliwości jest to, czy panele fotowoltaiczne mogą być szkodliwe.

Fotowoltaika jako odnawialne źródło energii

Instalacje fotowoltaiczne oparte są na działaniu paneli, a dokładniej ogniw fotowoltaicznych, które są półprzewodnikami pozwalającymi na przetwarzanie promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Proces ten możliwy jest do osiągnięcia za sprawą krzemu krystalicznego, którego właściwości umożliwiają zmianę energii słonecznej w prąd stały. Dzięki temu, że energia ta produkowana jest z promieniowania słonecznego, fotowoltaikę można nazwać pełnoprawnym, odnawialnym źródłem energii.

Dostępne obecnie w sprzedaży panele fotowoltaiczne charakteryzują się bardzo dobrą wydajnością i sprawnością pracy, a ponadto ich żywotność szacowana jest według producentów na minimum 20 – 25 lat. Okres ten to długość gwarancji, jaką najczęściej udzielają producenci na panele fotowoltaiczne. Nie znaczy to jednak, że nie mogą one działać znacznie dłużej. Ponadto podczas produkowania energii panele fotowoltaiczne nie generują żadnych szkodliwych związków i substancji, przez to są w pełni bezpieczne dla środowiska.

Czy instalacja fotowoltaiczna jest szkodliwa?

Wiele osób zastanawia się, czy instalacje fotowoltaiczne mogą być szkodliwe dla zdrowia lub środowiska. Wątpliwości te najczęściej spowodowane są różnymi informacjami pochodzącymi z niewiarygodnych źródeł, które w znacznej większości są jedynie mitami, niemającymi odzwierciedlenia w rzeczywistości.

Panele fotowoltaiczne generują pole elektromagnetyczne i jak najbardziej jest to prawda. Jednak jest to promieniowanie niejonizujące, czyli takie, które nie wpływa negatywnie na organizm człowieka oraz środowisko.

Nie różni się to więc niczym od innych urządzeń elektronicznych wytwarzających pole elektromagnetyczne, takich jak na przykład telefon komórkowy, telewizor, suszarka do włosów i wszelkie inne tego typu sprzęty. Oprócz tego panele fotowoltaiczne podczas pracy działają praktycznie bezgłośnie. Z tego względu nie generują one również hałasu, który mógłby działać szkodliwie na osoby przebywające w niedalekiej odległości.

Wiele osób obawia się również tego, że posiadanie instalacji fotowoltaicznej na dachu może stwarzać ryzyko porażenia prądem. Oczywiście kilka połączonych ze sobą paneli fotowoltaicznych jest źródłem prądu, który może być bardzo niebezpieczny dla człowieka. Jednak obecnie stosuje się różnego rodzaju zabezpieczenia, które znacząco zmniejszają ryzyko takiego zdarzenia. Odnosi się to wyłącznie do instalacji zamontowanych w prawidłowy sposób przez wykwalifikowanego specjalistę.

Czy instalacja fotowoltaiczna może być przyczyną pożaru domu? Takie pytanie zadaje sobie wiele osób, jednak nie ma w tym przypadku powodu do obaw. Pożary wynikające z obecności instalacji fotowoltaicznej na dachu zdarzają się bardzo rzadko. Jeśli do takiej sytuacji już dochodzi, to najczęściej spowodowane jest to zakupem bardzo niskiej jakości komponentów lub też niewłaściwym ich zamontowaniem i podłączeniem.

Energia elektryczna pozyskiwana za pomocą instalacji fotowoltaicznej pochodzi z odnawialnego źródła energii, jakim jest słońce. Z tego względu jest to energia w pełni czysta, która nie ma żadnego negatywnego wpływu na organizmy żywe oraz środowisko naturalne.

fotowoltaiczne ogniwa

Dlaczego fotowoltaika to dużo lepsze rozwiązanie niż korzystanie z prądu od dostawcy?

Inwestycja w fotowoltaikę to bardzo opłacalne rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy na rachunkach za prąd. Oprócz tego zdecydowanie się na tego typu instalacje w swoim domu w bardzo pozytywny sposób wpływa również na środowisko. W Polsce głównym źródłem energii są elektrownie węglowe, które generują ogromne ilości szkodliwych związków i substancji, zatruwając tym samym środowisko naturalne. Inwestując w panele fotowoltaiczne na Dolnym Śląsku, rezygnujemy z prądu wytwarzanego w tych elektrowniach na rzecz czystej energii pochodzącej z odnawialnego źródła energii, jakim jest słońce.